Operațiune DIICOT la Arad: 23 de persoane reținute pentru trafic de droguri, arme și bani confiscați

Procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Arad au reținut, în data de 23 septembrie 2025, un număr de 23 de inculpați (20 de bărbați și 3 femei), cercetați pentru trafic de droguri de risc și de mare risc, constituirea unui grup infracțional organizat și efectuarea, fără drept, de operațiuni cu substanțe psihoactive.

În urma perchezițiilor domiciliare, anchetatorii au ridicat 170 grame de „cristal”, peste 130 grame de canabis, ecstasy, comprimate cu efect psihoactiv, cântare de precizie, grindere, două arme neletale cu muniție, peste 70.000 de lei și 5.500 de euro în numerar. Totodată, a fost dispus sechestrul asupra a două autoturisme de lux.

Pe 24 septembrie 2025, judecătorii de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Arad au dispus arestarea preventivă pentru 15 inculpați și arest la domiciliu pentru alți 8, pe o perioadă de 30 de zile.

Acțiunea a fost desfășurată de DIICOT Arad împreună cu polițiștii de combatere a criminalității organizate și cu sprijinul jandarmilor.

Reamintim că, pe tot parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile prevăzute de lege.

Sursa: DIICOT

Partajează acest conținut: