sfara tours orizontal va ureaza un 2021 plin de calatorii!

Ce CURSĂ nebună! David Popovici este noul campion olimpic din proba de 200 de metri liber

David Popovici este noul campion olimpic din proba de 200 de metri liber. Românul a încheiat fulminant cursa, una care va rămâne pentru istorie, și a adus astfel prima medalie delegației noastre la Jocurile Olimpice de la Paris.

Visul lui David Popovici și al României s-a împlinit! Sportivul nostru a devenit în această seară campion olimpic în proba de 200 de metri liber, având o evoluție absolut sublimă în bazin, în finală, după ce ieri reușise să strălucească și să fie fără rival în serii și semifinale.

David a intrat din nou extrem de motivat, cu singurul gând de a termina această cursă la gât cu cea mai strălucitoare medalie, iar sportivul nostru a reușit să ajungă primul la linia de finish, după o cursă superbă, care va rămâne un reper în istoria natației.

Popovici a terminat finala de la 200 de metri liber după o cursă FABULOASĂ! Campionul nostru a scos un timp de 1:44,72, devenind primul înotător cu aur olimpic din istoria României.

Pe locul secund s-a clasat britanicul Matthew Richards, cu un timp de 1:44,74, în timp ce bronzul olimpic la 200 de metri a fost adjudecat de americanul Luke Hobson (1:44,79).

Popovici a fost al doilea după prima lungime de bazin, a fost al treilea după 100 de metri, apoi a urcat pe doi la 150 de metri, reuşind să îl devanseze pe britanicul Matthew Richards pe ultimii metri ai cursei.

Alain Bernard a dat startul festiv. Acesta a fost unul din cei mai mari înotători francezi, cu 4 medalii olimpice, dintre care 2 de aur, scrie eurosport.ro

Previous Incendiu la un AZIL DE BǍTRÂNI - arde la nivelul acoperișului
Next Județul Maramureș - din nou în UNESCO

About author

You might also like

CAVNIC. A început RALIUL ZĂPEZII

Clubul Sportiv Xtreme Adventure organizează cea de a XI – a ediție a evenimentului sportiv ”Raliul Zăpezii Cavnic”, în perioada 12 – 14 februarie. Startul raliului se va da de

Gata cu JOACA! Prin ATP Group acum ai ocazia să accesezi UTV-uri și ATV-uri de calitate pentru MUNCĂ și AVENTURĂ!

în cei 25 de ani de activitate, a dezvoltat afaceri de succes: ATP Automotive – piese pentru camioane, ATP Motors – dealership auto, ATP Transit – transport intern şi internaţional, ATP Trucks – asamblarea autovehiculelor de transport rutier

Cândea Andreea, jucătoarea ACS Fotbal Feminin Baia Mare, convocată în Echipa Națională U15

Echipa Națională de Fotbal Feminin U15 se pregătește pentru un stagiu intensiv de antrenament, ce va avea loc la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia, în perioada 10-14 martie a acestui