BREAKING NEWS

Circulație în condiții de iarnă pe drumurile naționale din Maramureș. Lista sectoarelor unde s-a intervenit

Circulația rutieră pe drumurile naționale din Maramureș se desfășoară în condiții de iarnă, fără a fi înregistrate drumuri naționale blocate sau restricționate. Situația părții carosabile și lista sectoarelor de drum unde s-a intervenit au fost comunicate de Instituția Prefectului Județului Maramureș.

Potrivit datelor transmise, carosabilul este curat și parțial umed pe principalele artere rutiere din județ:

  • DN1C, E58 și varianta de ocolire a municipiului Baia Mare – carosabil curat și parțial umed

  • DN18 Pasul Gutâi – Baia Mare – carosabil curat și parțial umed

  • DN18 Petrova – carosabil curat și parțial umed

  • DN18 și DN17C – carosabil curat și parțial umed

  • DN18 Pasul Prislop – carosabil curat și parțial umed

  • DN18B Târgu Lăpuș – carosabil curat și parțial umed

  • DN18 Sighetu Marmației și DN19 Huta Certeze – carosabil curat și parțial umed

Pentru prevenirea și combaterea poleiului, în ultimele ore au fost mobilizate 12 utilaje, care au împrăștiat 41 de tone de material antiderapant.

Intervențiile au avut loc pe DN1C, E58, DN18 (Pasul Gutâi, Pasul Prislop, Borșa, Sighetu Marmației), DN18B Târgu Lăpuș, DN17C, DN19, dar și în zona Dealului Hera, pe tronsoanele spre Rona de Jos, Rona de Sus, Petrova și Leordina.

Meteorologii anunță cer senin, vreme rece, local geroasă în zonele joase, iar în zona montană înaltă vântul prezintă intensificări temporare, condiții care pot favoriza apariția poleiului. Autoritățile recomandă șoferilor să circule prudent, să adapteze viteza la condițiile de drum și să aibă autovehiculele echipate corespunzător pentru iarnă.

Foto: DN18 Pasul Gutai

Partajează acest conținut: