Deputatul Ionel Bogdan a lansat un avertisment în context parlamentar privind riscurile politice care pot afecta unul dintre cele mai importante obiective strategice ale României – aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică.
Potrivit acestuia, România se află „pe ultima sută de metri” în procesul de aderare, după obținerea celui de-al 24-lea aviz din 25 necesare, un parcurs pe care îl descrie drept o performanță strategică majoră, construită prin reforme și stabilitate guvernamentală.
În intervențiile sale, parlamentarul a subliniat că aderarea la OCDE reprezintă nu doar un obiectiv diplomatic, ci un proces transformator pentru economie și un semnal esențial de încredere pentru investitori.
Ionel Bogdan a criticat pozițiile exprimate de Partidul Social Democrat, susținând că orice tentativă de schimbare a Guvernului sau a premierului, în acest moment, ar echivala cu „sabotarea unui obiectiv strategic de țară”.
„Schimbarea premierului Ilie Bolojan ar genera o criză politică exact când România are nevoie de predictibilitate pentru a finaliza aderarea la OCDE”, a transmis deputatul.
Acesta a avertizat că o eventuală instabilitate politică ar putea afecta direct credibilitatea României pe piețele internaționale și ar putea duce la creșterea costurilor de finanțare.
În opinia sa, aderarea la OCDE este un test de maturitate instituțională, iar menținerea stabilității politice este esențială pentru finalizarea acestui proces început în urmă cu mai mulți ani.
Deputatul a cerut explicații din partea PSD, acuzând formațiunea că pune în pericol un obiectiv strategic național pentru „calcule politice de moment”.
Partajează acest conținut: