sfara tours orizontal va ureaza un 2021 plin de calatorii!

DEZMINȚIRE ANAF. Milioane de români NU vor rămâne fără ENERGIE și GAZE naturale din cauza E-factura! Persoanele FIZICE NU au nicio obligație de a descãrca facturi și nici de a accesa Spațiul Privat Virtual (SPV)

DEZMINȚIRE ANAF. Milioane de români NU vor rămâne fără ENERGIE și GAZE naturale din cauza E-factura! Persoanele FIZICE NU au nicio obligație de a descãrca facturi și nici de a accesa Spațiul Privat Virtual (SPV)

ANAF dezminte categoric informațiile vehiculate recent în spațiul public, potrivit cărora „implementare a sistemului e-Factura de la 1 ianuarie 2025 riscă să lase milioane de români fără energie şi gaze naturale / Doar 1,6 milioane de persoane au conturi în Spaţiul Privat Virtual”.

Persoanele fizice NU au nicio obligație de a descărca facturi și nici de a accesa Spațiul Privat Virtual (SPV) în urma implementării sistemului e-Factura, această responsabilitate revenind exclusiv operatorilor economici emițători.

Potrivit art. 101 alin. (4) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 120/2021, în relația B2C, furnizorii/prestatorii sunt obligați să transmită facturile emise către destinatari conform prevederilor art. 319 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare.

Concret, furnizorii vor transmite în continuare facturile emise către destinatari, în cadrul unei relații B2C, în conformitate cu prevederile art. 319 din Codul fiscal, respectiv pe suport hârtie sau orice alt suport, inclusiv electronic, având, totodată, obligația de a transmite respectivele facturi și în sistemul național privind factura electronică RO e-Factura. 

Această obligație a operatorilor economici de transmitere a facturilor în sistem are astfel doar rolul de raportare, nu de transmitere către clienți prin intermediul sistemului, și, în consecință, nu impactează persoanele fizice beneficiare.

În concluzie, modalitatea de transmitere a facturilor emise în relația B2C nu se modifică, elementul de noutate fiind raportarea în sistemul național privind factura electronică RO e-Factura a acestora de către emitenți.

ANAF încurajează contribuabilii să se informeze exclusiv din surse oficiale, pentru a evita confuziile sau interpretările greșite. Pentru informații fiscale cu caracter general contribuabilii pot apela Call Center la numărul 031.40.39.160.

ANAF

Previous Nicușor Dan candidează la alegerile prezidențiale din 2025
Next De la 1 ianuarie 2025, SALARIUL MINIM brut/ țară va fi de de 4050 lei lunar FĂRĂ sporuri și adaosuri

About author

You might also like

Actualitate 0 Comments

MARAMUREȘ – Vreme predominant senină și rece, cu temperaturi sub zero și riscuri de gheață

Vremea a fost frumoasa, dar rece noaptea si dimineata, izolat geroasa. Cerul a fost mai mult senin. Vantul a suflat in slab, la moderat, cu intensificari temporare de pana la

Actualitate 0 Comments

Școala de vară internațională IPROMO

Consiliul Județean Maramureș a fost reprezentat la cea de-a 17-a ediție a Școlii de vară internaționale IPROMO 2024 organizată de Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO) în parteneriat

Actualitate 0 Comments

170 DE KILOGRAME DE ARTICOLE PIROTEHNICE INDISPONIBILIZATE DE POLIȚIȘTI, ÎN URMA UNEI PERCHEZIȚII

La data de 27 noiembrie a.c., pentru documentare unor infracțiuni la regimul armelor și al materiilor explozive și administrarea probatoriului, polițiștii Biroului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply