BREAKING NEWS

Doi agresori din Maramureș, monitorizați electronic după acte de violență domestică. Polițiștii au emis ordine de protecție provizorii

Polițiștii din Baia Mare și cei ai Secției 1 Poliție Rurală Groși au intervenit în două cazuri grave de violență domestică, în urma cărora au fost emise ordine de protecție provizorii și montate dispozitive de monitorizare electronică pe numele agresorilor. Ambele situații sunt cercetate în dosare penale aflate sub supravegherea procurorului.

Primul incident a avut loc în Baia Mare, unde, în urma unui apel la 112, polițiștii au intervenit la un conflict izbucnit între un bărbat de 56 de ani și soția sa de 46 de ani. Pe fondul unor discuții aprinse, femeia ar fi fost agresată fizic. În baza evaluării riscului, care a indicat un pericol iminent, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu și au montat bărbatului un dispozitiv de monitorizare electronică, acesta fiind obligat să păstreze o distanță de siguranță față de victimă.

Al doilea caz a fost înregistrat în localitatea Cernești. Polițiștii au intervenit după ce un bărbat de 45 de ani, aflat sub influența alcoolului, și-ar fi agresat mama. Ulterior, în scandal a intervenit și soția acestuia, iar cei doi soți s-ar fi agresat reciproc. Au fost completate trei formulare de evaluare a riscului, în urma cărora s-a constatat din nou un pericol iminent asupra celor două femei. Pentru acestea au fost emise două ordine de protecție provizorii, iar bărbatului i s-a impus păstrarea unei distanțe minime de 50 de metri și purtarea unui sistem electronic de supraveghere.

În ambele situații, polițiștii continuă cercetările pentru violență în familie, urmând ca procurorul de caz să dispună măsurile legale.

Sursa: IPJ Maramureș

Partajează acest conținut:

Poate ai ratat