BREAKING NEWS

Protest FSE SPIRU HARET MARAMURES:  „Investind in educație, investiți  în viitor!”

Sindicatul din învățămantul preuniversitar Spiru Haret Maramureș a organizat două ample proteste ieri ieri și azi în unitățile școlare din județ. Deviza acțiunii este „Investind in educație, investiți  în viitor!”

Acțiunea a demarat printr-un protest pașnic , membrii de sindicat au purtat cocarde. Revendicările lor au ca punct de plecare nemulțumirile față de modul în care este tratată educația la nivel național de către cei care ne conduc. Iată revendicările sindicaliștilor:

  • Alocarea procentului de 6% din P.I.B  pentru finanțarea educației
  • Majorarea corectă cu cel puțin 15 % a salariilor întregului personal din învățământ
  • Calculul corect al drepturilor salariale suplimentare, prin raportare la salariul de bază
  • Acordarea sporurilor pentru condițiile de muncă
  • Plata orelor suplimentare
  • Suplimentarea numărului de posturi
  • Majorarea indemnizației de hrană

 “Azi am demarat un protest adresat guvernanților, care în acest moment pun pe hârtie bugetul țării. Ne dorim copii educați, ne dorim dezvoltarea de competențe în rândul viitoarei generații și totodată ne dorim părinți liniștiți care să ne acorde încredere . Dar, aici, vorbim despre rolul nostru, unul vocațional pe care dorim să-l dezvoltăm cu toate mijloacele și instrumentele pe care le deținem.  Învățământul nu este format doar din profesori și copii, vorbim și de personal auxiliar și nedidactic, împreună formând o mare familie. Nu avem sporuri pentru condiții vătămătoare, aceste drepturi le obținem cu greu în instanță, avem alocat un buget de 9 lei/zi pe pentru hrană, se comasează licee și școli pornind de la argumente care nu stau în picioare. Salariile au rămas la nivelul celor din 2017, iar prețurile sunt exagerat de mari. Ne străduim dar avem un sistem subfinanțat, personal nemotivat financiar iar cerințele sunt tot mai mari, doar aici ne raportăm la criteriile din Uniunea Europeană. Prin acțiunile noastre dorim să tragem un nou semnal de alarmă, că noi, cei din învățământ, avem și drepturi nu doar obligații”, a transmis Pop Daniel –Președinte SIP Spiru Haret MM.

protest-spiru-haret Protest FSE SPIRU HARET MARAMURES:  „Investind in educație, investiți  în viitor!”

Partajează acest conținut:

Poate ai ratat