BREAKING NEWS

Răcire accentuată a vremii în Maramureș: zăpadă la munte și risc de polei pe drumuri

Vremea s-a răcit accentuat față de ziua precedentă în județul Maramureș. În a doua parte a nopții, pe arii extinse s-au semnalat precipitații predominant sub formă de ploaie, iar în zona montană înaltă au căzut ninsori. Stratul de zăpadă proaspăt depus în masivele înalte măsoară până la 5 centimetri.

Vântul a suflat slab până la moderat, cu intensificări izolate în zona montană, unde rafalele au atins 40 km/h. Cele mai scăzute temperaturi ale nopții au fost înregistrate la stația meteo Iezer, -6 grade Celsius, urmată de Pasul Prislop cu -3 grade Celsius. -2 grade Celsius au fost măsurate în Pasul Gutâi, dar și în Baia Mare, Cavnic, Târgu Lăpuș, Ocna Șugatag și Sighetu Marmației. La Borșa și Baia Sprie s-a înregistrat -1 grad Celsius.

Pentru prevenirea și combaterea poleiului, utilajele au acționat pe drumurile naționale și județene, fiind împrăștiat material antiderapant. În zonele de șes, carosabilul este curat și uscat, în zonele de deal și munte, curat și parțial uscat, iar pe unele sectoare din zona montană carosabilul este umed. În zona montană se semnalează burniță și ceață, condiții favorabile formării poleiului.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență recomandă conducătorilor auto să circule cu viteză adaptată condițiilor meteo și de drum, să păstreze o distanță suficientă între autovehicule pentru oprire în siguranță și să folosească frâna de motor și sistemele de iluminare corespunzătoare.

Pentru astăzi, meteorologii estimează că vremea va fi apropiată de normalul termic al perioadei. Cerul va fi variabil, temporar noros spre sfârșitul intervalului. Izolat, în nordul Carpaților Orientali, va ninge slab. Vântul va sufla slab la moderat, cu intensificări la altitudini mari. Temperaturile maxime se vor situa între 7 și 10 grade Celsius, iar cele minime între 0 și 3 grade Celsius. În zonele joase, izolat, va fi ceață.

Sursa: Prefectura Maramureș

Partajează acest conținut:

Poate ai ratat