Traficul de persoane este o crimă care nu trebuie să rămână nepedepsită – Cristian Niculescu Țâgârlaș, senator PNL
Frații Tate, acuzați că au exploatat zeci de femei, au părăsit România cu un avion privat, beneficiind de o conjunctură favorabilă dinspre Statele Unite. E o nouă sfidare la adresa victimelor traficanților, a tuturor celor care trăiesc cu teama că abuzatorii sunt prea puternici ca să fie opriți.
De-a lungul activității mele parlamentare, am susținut și promovat legi mai dure împotriva traficului de persoane, pedepse mai aspre și eliminarea posibilității suspendării executării acestora. Am discutat cu experți și victime ale acestui flagel și chiar am avut intervenții în acest sens la nivelul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE). Lupta împotriva rețelelor de exploatare nu este doar o chestiune juridică, ci este una de siguranță națională și de justiție pentru victime.
Celebritatea fraților Tate, ce le-a favorizat zborul spre Florida, afectează lupta noastră împotriva traficului de persoane, dar consider că România trebuie să rămână fermă în lupta împotriva sclaviei moderne și să nu se lase intimidată.
Cristian Niculescu Țâgârlaș, senator PNL Maramureș
About author
You might also like
Candidatul PNL la Consiliul Județean, Ionel Bogdan, pregătește o strategie de un 1 miliard de euro pentru Maramureș
Președintele PNL Maramureș, Ionel Bogdan, candidat din partea formațiunii la președinția Consiliului Județean, a anunțat, cu ocazia vizitei în județ a ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, că lucrează și va
Ionel Bogdan: ÎMPREUNĂ cu doamna primar BUDA CRISTINA, am avut ocazia să discut cu CETĂȚENII din Lăpuș și să vizitez NOUA PIAȚĂ, un PROIECT important care VA FI INAUGURAT în CURÂND
La nivelul Consiliului Județean, am implementat trei proiecte de reabilitare a piețelor tradiționale, cu o valoare totală de 1,26 milioane de euro, din bugetul Consiliului Județean Maramureș. Stadiul piețelor tradiționale:
Maramureș. La 19 ani, REȚINUT de polițiști pentru UCIDEREA unui CÂINE
În urma apariției în spațiul public a unor imagini în care o persoană agresează un câine, conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș a dispus efectuarea de verificări, pentru identificarea
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!