sfara tours orizontal va ureaza un 2021 plin de calatorii!

Vreme caldă și ploioasă, drumuri curățate și umede – Atenție la vântul puternic în zonele montane

Vreme caldă și ploioasă, drumuri curățate și umede – Atenție la vântul puternic în zonele montane

Vremea a fost deosebit calda. Cerul a fost temporar noros. Pe arii restranse in cursul zilei si la sfarsitul intervalului a plouat. Cantitatea maxima de precipitatii a fost inregistrata in Baia Sprie 1,8 l/mp si 0,8 l/mp la Firiza. Vantul a suflat slab, la moderat cu intensificari in zona montana inalta la rafala de pana la 76km/h, la statia meteo Iezer.

Carosabilul sectoarelor de drumuri nationale este curat si umed. Angajatii sectiei de drumuri nationale au actionat cu un utilaj si au raspandit doua tone de material antiderapant pe DN18. Sectoarele de drumuri judetene au partea carosabila curata si umeda. Angajatii sectiei de drumuri judetene au intervenit cu un utilaj si au imprastiat patru tone de material antiderapant. Cerul este noros. Ploua in judet. In zonele de deal si in zona inalta de munte, precipitatiile au si caracter de aversa. Local in zona depresionara se semnaleaza ceata. Vantul sufla moderat, cu intensificari temporare in zona de munte.

Cel mai rece a fost noaptea trecuta si in aceasta dimineata la Cavnic si in Pasul Gutai: 1 grad. Alte valori ale temperaturii aerului: 2 grade la Baiut, 3 grade in Pasul Prislop, 4 grade la Borsa, 5 grade la Targu Lapus, 6 grade la Sighetu Marmatiei, 7 grade la Ocna Sugatag, 11 grade in Baia Mare. Temperaturile maxime au avut valori de 19 grade in Baia Mare, 17 grade la Sighetu Marmatiei, 16 grade la Ocna Sugatag. Nivelurile si debitele cursurilor de apa din judet au fost variabile. Nu au fost semnalate probleme. Stratul de zapada este prezent doar in zona inalta de munte si masura pana la 38 cm la statia meteo Iezer.

Vremea va fi astăzi caldă pentru această perioadă. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate în cursul zilei și al serii, când pe arii extinse se vor semnala ploi cu caracter de aversă, însoțite izolat de descărcări electrice. Izolat la munte vor fi condiții de grindină. Local la munte, cantitățile de apă vor depăși 10…15 l/mp, izolat 20…25 l/mp.

Vântul va sufla slab la moderat, cu intensificări temporare, dar și de scurtă durată în timpul ploilor cu viteze la rafală în general de 50…70 km/h, iar pe crestele înalte de peste 90…120 km/h.

Temperaturile maxime, în scădere față de ziua precedentă, vor fi cuprinse între 13 și 16 grade, iar cele minime între 3 și 6 grade.

Prefectura Maramures

Previous Atelier de consultare în cadrul proiectului ESPON ResiLIAnce ”Îmbunătățirea pregătirii autorităților locale intermediare în caz de criză și a rezilienței teritoriale”/ "ResiLIAnce - Improving Local Intermediate Authorities' crises preparedness and territorial Resilience", finanțat prin programul ESPON
Next Ce spunea Călin Georgescu despre George Simion în noiembrie: „E omul altora, al celor care nu au nimic în comun cu binele poporului”

About author

You might also like

Actualitate 0 Comments
Actualitate 0 Comments

Cupa Junior în siguranță alături de jandarmii maramureșeni

Sâmbătă și duminică, 22 și 23 februarie a.c., jandarmii montani din cadrul Postului Montan Borșa vor fi alături de organizatori și de participanți pe Pârtia Olimpică la competiția de schi

Actualitate 0 Comments

Zeci de angajați au răspuns pozitiv îndemnului ”Donează sânge! Salvează vieți!” – SC Vital SA

Pentru că un gest aparent simplu poate schimba sau chiar salva o viață, am decis să ne mobilizăm și să răspundem prompt solicitării venite din partea Centrului de Transfuzie Sanguină Maramureș, organizând o

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply