Ministerul Muncii: 2024, anul cu cel mai mare număr de salariaţi din ultimul deceniu/ Şi în acest an sunt disponibile multe locuri de muncă, în special în construcţii, învăţământ, sănătate, curierat, comerţ şi transporturi
România a înregistrat anul trecut 5.746.452 de salariaţi, cel mai mare număr din ultimii 10 ani. Potrivit Ministerului Muncii, numărul contractelor individuale de muncă a fost, la finalul anului trecut, de 6.710.815, cu peste 700.000 mai mare decât în urmă cu zece ani. Şi în acest an sunt disponibile multe locuri de muncă, în special în domenii precum construcţii, învăţământ, sănătate, curierat, comerţ şi transporturi
„Politicile de ocupare, creşterea competenţelor angajaţilor şi sprijinul oferit angajatorilor sunt priorităţi ale acestui mandat. Rezultatele din 2024 confirmă eficienţa măsurilor pe piaţa muncii, iar noi continuăm investiţia în oameni prin programe care să creeze noi locuri de muncă pentru români”, a declarat ministrul Simona Bucura-Oprescu.
Conform datelor Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM), în anul 2024 au fost declarate de către angajatori 629.733 de locuri de muncă disponibile, dintre care 366.091 de locuri de muncă declarate vacante în mod repetat.
Potrivit Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale, cele mai multe joburi pentru care se caută angajaţi sunt cele în construcţii, învăţământ, sănătate, curierat, comerţ şi transporturi. În acest moment, ANOFM are înregistrate peste 35.000 de locuri de muncă disponibile.
Sursa citată menţionează că prin Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă 183.849 de români şi-au găsit un loc de muncă anul trecut, dintre care 98.766 în mediul urban şi 85.083 în mediul rural.
Judeţele cu cele mai multe noi contracte de muncă în 2024: Bucureşti (693.037), Ilfov (150.208), Cluj (138.807), Constanţa (126.696), Timiş (112.551), Braşov (92.416) şi Argeş (81.862).
Cele mai multe contracte noi s-au înregistrat în domenii precum construcţii (205.163), învăţământ (138.526), restaurante (127.383) şi transporturi rutiere (118.174).

Sursa news.ro
About author
You might also like
De ce Gheorghe Mihai Bârle NU POATE FI SUBPREFECT așa cum vrea PNL Maramureș
În cadrul unei conferințe de presă de azi, președintele Ionel Bogdan a precizat faptul că Gheorghe Mihai Bârle este singurul nominalizat pentru funcția de subprefect al județului Maramureș, după ce
S-a semnat contractul pentru modernizarea rețelei stradale în comuna Băsești. Valoarea totală a investiției este de 10.757.139,06 lei
S-a semnat contractul pentru modernizarea rețelei stradale în comuna Băsești. Pentru realizarea acestui obiectiv, guvernul condus de premierul Nicolae Ionel Ciucă, prin Programul Național de Investiții Anghel Saligny, urmează să acorde
1,2 milioane de euro, AJUTOR se stat, din bani UE, pentru CURSE de pe Aeroportul Baia Mare
Vești bune pentru băimăreni și pentru dezvoltarea economică a municipiului nostru. Comisia Europeană a aprobat săptămâna trecută schema de ajutor de stat, în valoare de 1,2 milioane de euro, prin
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!