Direcția Națională Anticorupție a trimis în judecată trei funcționari din cadrul Autorității Vamale Române, acuzați de comiterea unor fapte de corupție în exercitarea atribuțiilor de serviciu. Este vorba despre Petrof Paul, director al Direcției Regionale Vamale București, Teianu Nicolae-Ștefan, funcționar vamal, și Stamatescu Răzvan-Cosmin, șef birou.
Aceștia sunt acuzați de luare de mită, trafic de influență, favorizarea făptuitorului și divulgarea de informații nedestinate publicității. Potrivit anchetatorilor, în perioada iulie-august 2023, mai mulți funcționari vamali ar fi pretins și primit sume de bani și alte foloase de la oameni de afaceri pentru a încheia favorabil controale desfășurate în centre comerciale din București și Ilfov.
În total, funcționarii ar fi primit 52.600 lei, 5.000 USD, 5.600 euro și alte beneficii, în schimbul neîntocmirii unor sesizări penale privind nereguli constatate în activitatea firmelor controlate.
Ancheta a mai stabilit că, în ianuarie 2024, Petrof Paul și Stamatescu Răzvan-Cosmin ar fi divulgat informații confidențiale unui om de afaceri, pentru a-l ajuta să evite răspunderea penală. În plus, Stamatescu ar fi acceptat promisiunea unei sume de 10.000 USD și alte foloase pentru a-și trafica influența pe lângă polițiști de frontieră.
În aceeași cauză, șase inculpați au încheiat acorduri de recunoaștere a vinovăției și au acceptat pedepse cu suspendarea executării și muncă neremunerată în folosul comunității. Printre aceștia se numără funcționari vamali și un om de afaceri acuzat de dare de mită.
Dosarul a fost înaintat spre judecare la Tribunalul București, cu propunerea menținerii măsurilor asigurătorii impuse în timpul anchetei.
Precizăm că trimiterea în judecată reprezintă finalizarea etapei de urmărire penală și nu înfrânge principiul prezumției de nevinovăție.
Partajează acest conținut: