VEȘNICĂ POMENIRE. Felician Cerneștean: “Puterea credinței. Asta ne învață și ne-a învățat continuu Arhiepiscopul IUSTINIAN CHIRA MARAMURESEANU”

Imi aduc aminte cu emotie cum vorbeau batranii in 1973, despre calugarul de la Rohia votat in Sfantul Sinod a fi episcop vicar al Episcopiei Vadului, Clujului si Feleacului.
De ce erau credinciosii emotionati si cu o sperata in suflet ? Deoarece noului episcop i s-a spus ,,Maramureseanul”. Grele vremuri si un asemenea semn ca o licarire ar fi putut costa foarte mult. De altfel, daca mergeti acum in frumoasa bisericuta a Institutului teologic din Cluj, vis a vis de Catedrala mitropolitana, veti vedea pe peretele din dreapta imediat dupa intrare chipul tanar si increzator al Arhiepiscopului nostru.
Ceea ce e cu adevarat emotionant e faptul ca de pe haina monahala s-a dus in timp vopseaua datorita miilor de maini ale maramuresenilor care au atins in timp pictura. Gandul care nu se putea spune cu voce tare in perioada comunista s-a infaptuit dupa 1989 mai precis in vara anului 1990 cand parintele Iustinian Maramureseanul este confirmat de Sinodul BOR ca Episcop al noii infiitate Episcopii A MARAMURESULUI SI SATMARULUI.
De fapt acesta era pofta ce-au poftit maramuresenii atunci in 1973.
Din 1990 incepe practic procesul de innoire si modernizare al Bisericii Ortodoxe in nordul Romaniei, proces de loc usor din motive care nu au rost a se rosti la aceasta sfanta pomenire.
Disciplina monahala,experienta de la Cluj si apriga credinta l-au facut pe Arhiepiscopul nostru sa reziste tuturor greutatilor si sa ne conduca .
Ceea ce vreau sa evidentiez este puterea imensa strecurata in inima calugarului Iustinian. Aceasta Episcopie nu a fost condusa ca barca pe o apa lina dimpotriva a trecut prin furtuni extreme si totusi nu ne-am clatinat.

In aceste conditii Inalt presfintia sa a avut timp si rabdare sa fie deseori in postura de duhovnic.
De acest lucru stie putina lume ,de faptul ca a fost duhovnic al unor nume importante din statul roman ,din conducerea acestui judet, oameni care la extreme fiind, veneau pentru un sfat si o incurajare. Aceasta e adevarata putere. Puterea credintei. Asta ne invata si ne-a invatat continuu Arhiepiscopul IUSTINIAN CHIRA MARAMURESEANU.
Vesnica pomenire!
Felician Cerneștean, consilier județean, secretar general PNL Maramureș
About author
You might also like
EXCLUSIV. Se redeschid ȘTRANDUL și Aquaparcul din HAJDUSZOBOSZLO (Ungaria). Vezi ce MĂSURI de distanțare socială vor fi pe PLAJE și în BAZINE. La hotel, o CAMERĂ LIBERĂ între două ocupate
Deși legile maghiare în vigoare au permis deschiderea băilor din 4 mai, Hajdúszoboszló optează pentru siguranța turiștilor, localnicilor dar și a angajaților. Complexul Hungarospa se va deschide din 29 mai
UN AN ÎN CIFRE la ISU Maramureș. 2020, un an cu PANDEMIE, PRECIPITAȚII abundente, FENOMENE meteo neobișnuite și TEMPERATURI care au luat-o razna
Anul 2020 a fost un an ieșit din comun, din toate punctele de vedere, pe parcursul căruia efectele pandemiei de COVID-19 s-au suprapus cu fenomene meteo neobișnuite: precipitații abundente, mai
Eveniment caritabil, „Ceai pentru un viitor”. Tinerii liberali împlinesc visurile unor copii talentați. La eveniment au participat peste 100 de invitați
TNL Baia Mare a organizat și anul acesta evenimentul caritabil „Ceai pentru un viitor”. Aflat la a treia ediție și găzduit de restaurantul „La Pălincie” din Baia Mare, evenimentul a
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!