Emoțiile au luat sfârșit pentru absolvenții de gimnaziu.
Ministerul Educației a publicat astăzi, cu o zi înainte de termenul anunțat inițial, rezultatele la Evaluarea Națională 2026, astfel încât elevii și părinții să afle mai repede notele obținute.
Rezultatele pot fi consultate pe platforma dedicată a Ministerului Educației, unde sunt disponibile mediile și notele candidaților din toate județele țării, inclusiv din municipiul București.
Ministrul Educației, Mihai Dimian, a explicat că decizia publicării anticipate a rezultatelor a fost luată pentru a reduce timpul de așteptare.
„Pentru a reduce timpul de așteptare pentru elevi și părinți, rezultatele inițiale la Evaluarea Națională au fost publicate în avans. Mult succes tuturor și încredere în drumul pe care îl veți urma!”, a transmis ministrul.
Elevii nemulțumiți de note pot solicita vizualizarea lucrărilor și pot depune contestații, conform calendarului stabilit de Ministerul Educației, urmând ca rezultatele finale să fie afișate după soluționarea acestora.
Partajează acest conținut: