Legea creează cadrul legislativ în așa fel încât, în termen de trei ani de la data intrării în vigoare a legii, instituțiile și autoritățile publice sunt obligate să conecteze la internet toate clădirile pe care le dețin sau le administrează și care au ca destinație principală furnizarea de servicii publice.

Orice român va avea dreptul de a i se asigura accesul la cel puțin un serviciu de internet funcțional în bandă largă. Este vorba despre internet la punct fix, prin fibră optică, necesar pentru dezvoltarea comunităţilor izolate, mare parte dintre ele defavorizate. Legea adoptată răspunde nevoilor românilor, iar implementarea ei poate fi asigurată din fondurile importante care vizează digitalizarea României, prevăzute în cadrul PNRR.
Călin Bota, deputat PNL Maramureș
Partajează acest conținut:

