Președintele Consiliului Județean Maramureș, Gabriel Zetea, a reacționat public după apariția imaginilor și informațiilor legate de folosirea unei mașini a Serviciului Salvamont Maramureș în afara atribuțiilor specifice instituției.
Șeful administrației județene spune că situația este una gravă și anunță măsuri clare pentru perioada următoare.
„A greșit flagrant. Voi avea personal o discuție cu reprezentanții Serviciului Salvamont Maramureș, dar și cu toți angajații instituției, pentru a le transmite foarte clar că, începând de acum înainte, mașinile Salvamont trebuie folosite exclusiv pentru intervenții reale și activități care țin strict de atribuțiile serviciului, nu în alte scopuri.
Consiliul Județean Maramureș face eforturi foarte mari pentru a susține activitatea Salvamont, pentru a asigura echipamentele necesare unor intervenții deloc ușoare și pentru a acoperi toate cheltuielile de funcționare ale acestui serviciu extrem de important pentru siguranța oamenilor. Tocmai de aceea, consider că aceste resurse trebuie folosite cu maximă responsabilitate și respect față de instituție și față de cetățeni.
Voi transmite și o adresă oficială pentru a întări acest mesaj și pentru a evita ca astfel de situații să se mai repete. Sper că a fost un caz izolat, singular, însă cred că regulile trebuie respectate de toată lumea.
Fac și un apel către instituțiile abilitate ale statului ca, în situația în care constată că un autovehicul Salvamont este parcat neregulamentar sau că angajații serviciului nu respectă regulile de circulație și conduita în trafic, să aplice măsurile prevăzute de lege, așa cum se întâmplă în cazul oricărui cetățean”, a declarat Gabriel Zetea.
Reacția vine după ce șeful Salvamont Maramureș a fost criticat public pentru modul în care ar fi folosit o mașină a instituției și pentru parcarea acesteia într-o zonă restricționată din Baia Mare.
Citește VIDEO. DEMISIA! Dan Benga, ȘEFUL SALVAMONT Maramureș, comportament de gherțoi!
Partajează acest conținut:

