Florin-Alexandru Alexe, deputat PNL Maramureș: Avem nevoie de o viziune coerentă pentru hidrogen. Suntem hotărâți să aducem o contribuție importantă la strategia europeană pentru hidrogen
Zilele trecute a avut loc ședința Subcomisiei pentru hidrogen, subdiviziune a Comisiei pentru industrii și servicii, pe care am înființat-o împreună cu dna. Oana Ozmen. Grupul de lucru pentru realizarea unei strategii privind hidrogenul este constituit din parlamentari din toate partidele parlamentare.
➤ Hidrogenul poate fi utilizat în domenii esențiale precum transporturi și industrie pentru a contribui în atingerea obiectivelor climatice dar și pentru a crea mii de locuri de muncă și a proteja industria din România.
➤ Hidrogenul din surse regenerabile este elementul central al viziunii europene, având în vedere că are cel mai mare potențial de decarbonizare și, prin urmare, este cel mai compatibil cu obiectivul european privind neutralitatea climatică.
➤ În PNRR, este propusă o investiție care se referă la realizarea a aproape 2000 de km de rețea nouă de distribuție a gazelor care să fie pregătită pentru injecția cu hidrogen, într-o proporție de 20% la nivelul anului 2026, urmând să fie folosită 100% cu hidrogen în 2030, potrivit reprezentanților Ministerului Energiei.
➤ Avem nevoie de o viziune coerentă pentru hidrogen. Suntem hotărâți să aducem o contribuție importantă la strategia europeană pentru hidrogen. Protejăm cetățenii! Consolidăm economia!
Florin-Alexandru Alexe, deputat PNL Maramureș
About author
You might also like
Un joc video realizat de români este bine primit în Europa „The Spirit of Europe – Origins”, un joc video centrat pe istorie, cultură și valori europene
Istoria nu este un obiect prăfuit pe o poliță rece; este dovada unei umanități vibrante, prinse într-un vals al căutării, dezvoltării, decăderii și revenirilor. În explorarea istoriei, de multe ori
Gheorghe Șimon, deputat PSD: „Trebuie să eliminăm pragul de 9,4% din PIB ca limită a creșterii pensiilor”
Pensiile ar urma să fie majorate de la 1 ianuarie 2023, dar aceste creșteri nu trebuie să depășească 9,4% din PNNR. Potrivit unei analize făcute, cheltuielile totale cu pensiile se
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!